ŞEHİR REHBERİ

Zonguldak

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Zonguldak, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Karadeniz’e batı ve kuzeyden kıyısı olan bir ildir. 3.309 km²lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının binde altısını kaplar. Karadeniz kıyılarından başlayan il toprakları, kuzeyden Karadeniz, kuzeydoğudan Bartın, doğudan Karabük, güneyden Bolu, batıda Düzce illeriyle çevrilidir. Doğuda Sazköy’den batıda Alaplı ilçe sınırına uzanan 80 kilometrelik kıyı bandında yer alan pek çok doğal plaj (koy) ve kumsal alanlar yöre halkının yaz aylarında günübirlik kullandığı belli başlı mekânlardır.

Zonguldak ili ılıman Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Her mevsimi yağışlı ve ılık olan Zonguldak’ta kurak mevsime rastlanılmamaktadır. En fazla yağış sonbahar ve kış mevsimlerinde görülür.

Zonguldak ilde bulunan doğal kaynakların yönlendirdiği bir ekonomik yapı göstermektedir. Tarım dışı kesimlerin ağırlık kazandığı birkaç ilden biridir. Şehrin en önemli gelir kaynağı taş kömürüdür. Taş kömürünün 1829 da, Zonguldak Ereğli ilçesi Kestaneci köyünden Uzun Mehmet tarafından bulunduğu kabul edilir.  1830 – 1848 yılları arasında arama çalışmaları yapılıp daha sonrasında kömür işletmeciliğine geçilmiştir. Halen Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından kömür işletmeciliği yapılmaktadır.

Ayrıca demir-çelik sanayi, orman ürünleri sanayi, tarım ve hayvancılık ile enerji sektörü ilimiz ekonomisine katkı yapan diğer sektörler olarak sıralanabilir.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin